Jak rozpoznać zaburzenia SI u dziecka?

1 min czytania

Zaburzenia SI to nic innego jak tylko zaburzenia integracji sensorycznej. Dolegliwość ta ma głównie związek z układem neurologicznym i polega a tym, że dziecko nie jest w stanie prawidłowo interpretować bodźców. Tak naprawdę, medycyna nie jest w stanie udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie, czym dokładnie jest to zaburzenie spowodowane. Warto jednak znać jego objawy, gdyż w przyszłości, przy braku odpowiedniej terapii, dziecko może mieć trudności z normalnym funkcjonowaniem. Wobec tego, jak rozpoznać zaburzenia SI u dziecka?

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka?

Nie da się ukryć, że integracja sensoryczna jest niezwykle istotna zarówno na wczesnych, jak i na późniejszych etapach rozwoju dziecka. To właśnie dzięki niej maluch może wykształcić w sobie szereg odpowiednich reakcji na bodźce, a także rozwijać się w prawidłowy sposób. Co jest jednak ciekawe, integracja sensoryczna jest jednym z bardziej złożonych procesów. Rozpoczyna się ona od momentu urodzenia i trwa ona do mniej więcej 7 roku życia. W przypadku pojawienia się na tej płaszczyźnie zaburzeń, jedną z najistotniejszych kwestii jest ich szybkie rozpoznanie, a także wdrożenie odpowiedniej terapii. Dzięki temu dziecko ma szanse na lepsze funkcjonowanie w przyszłości.

Jak rozpoznać zaburzenia SI u dziecka?

Wielu rodziców, po uświadomieniu sobie czym są zaburzenia SI, może mieć wątpliwości co do tego, jak rozpoznać pierwsze objawy. Okazuje się, że jest to dość problematyczne, a dzieci trafiają do specjalisty zbyt późno. Znając jednak charakterystykę dzieci w danym okresie rozwoju, nie powinno być większego problemu ze stwierdzeniem, czy nasza pociecha faktycznie cierpi na zaburzenia SI. W młodym wieku, na tę dysfunkcje mogą wskazywać następujące symptomy:

  • zmniejszona wrażliwość na ból, ciepło czy zimno;
  • problemy z przyjmowaniem pokarmów;
  • unikanie aktywności fizycznej – zwykle jest to spowodowane pogarszającą się koordynacją ruchową;
  • zwiększona lub zmniejszona wrażliwość na dotyk.

Z kolei jeśli mowa o zaburzenia SI u dzieci nieco starszych, wówczas wśród objawów można wymienić:

  • dysleksję lub dysgrafię;
  • problemy w kontaktach z rówieśnikami;
  • wyobcowanie społeczne;
  • apatia lub wręcz przeciwnie – pobudzenie;
  • przejawianie tendencji do złości, wybuchy paniki, agresja.

Jak łatwo można się domyślić, tego typu zaburzenia w wyjątkowo niekorzystny sposób wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka.

Jak wygląda terapia zaburzeń SI?

Terapia zaburzeń SI tak naprawdę powinna rozpocząć się w gabinecie specjalisty. Dziecko powinno zostać dokładnie zdiagnozowane, a zakres problemów z integracją sensoryczną powinien zostać określony. Dopiero na tej podstawie możliwe jest dobranie odpowiedniej terapii. W większości opiera się ona na zabawie z różnymi pomocami jak np. maty sensoryczne czy poduchy z różnym wypełnieniem. Dziecko przez zabawę nie tylko wypełnia swój wolny czas, ale także stara się rozpoznawać i interpretować konkretne bodźce. Regularna terapia przyniesie zadowalające efekty, a zaburzenia SI mogą nawet odejść w zapomnienie!