Jaka ilość węglowodanów powinna zagościć w diecie dziecka?

1 min czytania

węglowodany

Węglowodany to jedno z najważniejszych źródeł energii dla każdego organizmu. Zapewniają one efektywną pracę mięśni, a także wspierają zasoby energetyczne, niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków. Niestety, ale węglowodany mają także swoją ciemną stronę. Spożywanie ich w nadmiarze może doprowadzić do nadwagi, cukrzycy, a także przyczynić się do rozwoju innych chorób cywilizacyjnych. Mimo wszystko węglowodany w diecie dziecka są niezbędne. Jednak jaka ich ilość jest optymalna?

Dlaczego węglowodany powinny znaleźć się w diecie dziecka?

Węglowodany to nic innego, jak tylko cukry, które są przyswajane przed organizm pociechy. Warto zauważyć, że to właśnie dzięki nim dziecko ma energię do działania, a także jest w stanie trzeźwo i logicznie myśleć. Węglowodany pobudzają nie tylko mięśnie, ale także i pracę mózgu. Węglowodany mają także znaczy wpływ na rozwój pociechy, która w okresie intensywnego wzrostu potrzebuje dodatkowego źródła energii. Właśnie z wyżej wymienionych powodów, w jadłospisie malucha, powinny znaleźć się także ich cukry. Rodzice świetnie zdają sobie sprawę z tego, że dziecko czasem samo prosi o „coś słodkiego”. Zwykle jest to objaw gwałtownego spadku energii, a tym samym także węglowodanów, na które reaguje organizm.

Jaka ilość węglowodanów powinna się znaleźć w dziecięcym jadłospisie?

Zostało już wspomniane, że nadmiar węglowodanów może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Nie bez powodu dorośli, którzy dbają o swoją sylwetkę, starają się ograniczyć ich spożywanie do niezbędnego minimum. W przypadku dzieci sytuacja jest jednak nieco inna. Maluchy rosną w wyjątkowo intensywny sposób, przez co ich organizm potrzebuje jeszcze więcej energii, niż np. w wieku nastoletnim czy dorosłym. Oczywiście, rodzice powinni w tym wypadku zachować umiar. Specjaliści zalecają, aby dziecko spożywało od 12 do 15 gram węglowodanów na kilogram masy ciała. Zasada ta powinna być przestrzegana, dzięki czemu maluch będzie miał zapewniony dostęp do zasobów energii, a jednocześnie nie będzie narażony na rozwój otyłości czy innych schorzeń w przyszłości.

Czy powinno się ograniczać węglowodany w diecie dziecka?

Węglowodany w dziecięcym jadłospisie spełniają wyjątkowo istotną rolę. Teoretycznie, ich brak mógłby zaburzyć rozwój i równowagę małego organizmu. Mimo wszystko wielu rodziców się zastanawia, czy te składniki odżywcze powinno się ograniczać? Pytanie to z pewnością warunkowane jest negatywnymi skutkami spożywania nadmiernej ilości węglowodanów. Otóż, jeśli przestrzegana jest zasada co do ilości ich spożywania, to analogicznie nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowych ograniczeń. Jeśli jednak dziecko spożywa węglowodany w nadmiarze i zbyt często, wówczas warto rozważyć możliwość zmiany nawyków żywieniowych u pociechy. Pamiętajmy, że węglowodany powinny stanowić jedynie 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Reszta powinna zostać pokryta przez zdrowe tłuszcze, białko, a także witaminy. Taki sposób żywienia dziecka jest zgodny z piramidą żywieniową i z pewnością mu nie zaszkodzi.